Jaki żwir wybrać do drenażu?
Drenażem nazywana jest sieć instalacji hydrotechnicznej, którym głównym zadaniem jest regulowanie dystrybucji wody na terenie całej działki. Dzięki tej części konstrukcji budynki są chronione przed zalaniem i uszkodzeniem, a woda nie gromadzi się nadmiernie na terenie posesji. Dzięki odpowiednio wykonanemu drenażowi wody gruntowe i opadowe nie powodują nagłego wymywania gruntu, co mogłoby spowodować obniżenie jakości gleby i zmniejszenie stabilności konstrukcji.
Z jakiego kruszywa wykonuje się drenaż?
Drenaż wykonuje się kruszywa naturalne, charakteryzujące się dobrym odsączaniem i izolacją. Najczęściej tę konstrukcję buduje się ze żwiru o parametrach dobranych do konkretnego projektu. Głównym parametrem wyboru jest średnica rur drenażowych – ziarna żwiru nie powinny być od niej mniejsze. W większości przypadków stosuje się żwir gruby, o wielkości ziaren minimum 8 mm. W zależności od konstrukcji konieczne może być użycie żwiru o wielkości ziarna dochodzącej do 16 mm.
Za wyborem żwiru przemawia również to, że jest to kruszywo powstające w procesie erozji. Podczas wyboru odpowiedniego typu żwiru warto zdecydować się na żwir płukany, czyli taki, który został oczyszczony z pozostałości gliny lub iłu. Da to gwarancję, że podczas przepływu wody przez żwir zanieczyszczenia nie będą odrywać się od ziaren i zatykać rur drenujących. Jak widać, odpowiednio dobrany rodzaj kruszywa ma ogromne znaczenie dla skuteczności drenażu.
Jak wykonuje się drenaż?
Drenaż zbudowany jest przede wszystkim z kruszywa oraz rur, odpływów i studzienek. Dzięki nim możliwe jest odprowadzanie wody w miejsce, gdzie będzie mogła wypływać bez stwarzania zagrożenia dla konstrukcji. Dobre rozplanowanie i prawidłowy dobór kruszywa pozwoli na pozbycie się problemu zbierania się wody na posesji.